Napisz do mnie

Kartony, pudła, pudełka …

Otaczają nas każdego dnia, w różnych miejscach i sytuacjach, a są absolutnie niezastąpione przy przeprowadzce czy podczas pakowania. Porządkują przestrzeń, pozwalają ją maksymalnie wykorzystać, chronią rzeczy przed zniszczeniem i zabrudzeniem, pakujemy w nie przesyłki, prezenty. Występują w wielu odmianach – klapowe i z wieczkiem, z uchwytami na ręce i bez, gładkie, ozdobne i z logo producenta, z 3-, 5- warstwowej tektury …. do tego tyle rozmiarów i rodzajów fal. Kartony, pudła, pudełka … Jak tu nie zwariować?

Oto kilka wskazówek, które ułatwią wybór:

 1. Fale i warstwy – najważniejsze wskaźniki wytrzymałości kartonu
  Karton o fali typu B będzie bardziej odporny na uderzenia i przedziurawienia, karton o fali typu C będzie bardziej sprężysty i sztywny, bardzo dobrze chroni zapakowane rzeczy.
  Karton z tektury 3-warstwowej jest odpowiedni do pakowania rzeczy domowych, codziennego użytku, ten z  tektury 5-warstwowej  jest idealny do ochrony bardzo ciężkich i kruchych przedmiotów jak części samochodowe, AGD, ciężkie szkło.
  Podsumowując: na cele przeprowadzki wybierz kartony z 3-warstwowej tektury z falą typu C. Są tańsze od tych 5-warstwowych i w zupełności sprawdzą się do zabezpieczenia Twoich skarbów.
 2. Rodzaj zamknięcia – przeznaczenie kartonu
  Karton klapowy – najprostszy i najpopularniejszy rodzaj kartonu. Zamkniesz go składając do środka klapy, które następnie należy zakleić taśmą pakową.  Niezastąpiony przy przeprowadzkach i transportowaniu rzeczy, ale także do wysyłki paczek. Płaskie dna oraz wierzchy zapakowanych kartonów ułatwiają ich piętrowe składowanie. Poszukaj kartonów klapowych z otworami (uchwytami) na ręce – ułatwi Ci to przenoszenie zapakowanych pudeł. Jeśli pakujesz przesyłkę uchwyty na ręce są Ci niepotrzebne.
  Karton składany – do jego zamknięcia nie potrzebujesz taśmy. Ten rodzaj kartonu najczęściej jest wybierany do archiwizacji dokumentów i na domowy użytek, do pakowania sezonowych rzeczy. Nie ma potrzeby rozrywania taśmy za każdym razem gdy chcesz zajrzeć do środka. Rzadziej używany przy przeprowadzkach.
  Kartony z wieczkiem –  idealne do gromadzenia domowych skarbów i składowania ich w mieszkaniu, w widocznym dla oka miejscu. Zazwyczaj są to kartony gładkie (bez logo, bez napisów) lub ozdobne.
 3. Ilość i cena
  Jeśli potrzebujesz dużej ilości kartonów o ściśle określonym wymiarze, bo używasz ich do pakowania wytwarzanego przez siebie produktu warto skontaktować się z producentem opakowań tekturowych. Dostaniesz produkt dokładnie taki jakiego potrzebujesz w dobrej cenie. Mówimy tu jednak o dużych zamówieniach liczonych w setkach czy tysiącach sztuk. W każdym innym przypadku sklep z materiałami opakowaniowymi wystarczy. W kilku z nich kartony można kupować na sztuki, tym samom można połączyć wiele rozmiarów. Świetnym i ekonomicznym rozwiązaniem są gotowe zestawy przeprowadzkowe. Zawierają kartony oraz wszystko to co potrzebne do zabezpieczenia i zapakowania rzeczy – taśmy, folie itp. Cena kupowanych w zestawie produktów jest niższa, niż zakupy oddzielne. Zajrzyj koniecznie tu i zapoznaj się z ofertą zestawów przeprowadzkowych .
 4. Kartony do zadań specjalny
  O rozmiarach kartonów pisałam już nieco w Przeprowadzka, czyli jak się spakować a teraz poruszę temat niestandardowych rzeczy, które trzeba przewieźć w kartonie. I tu często pojawiają się problemy i obawy, zupełnie niepotrzebnie. Jeśli mamy do zapakowania coś niestandardowego ruszmy głową. Z reguły wystarczy nam zwykły karton, który należy tylko odpowiednio dociąć, przyciąć, wsunąć jeden w drugi zakleić i gotowe.  Jeśli taki karton „własnej roboty” wysyłamy w świat, zabezpieczmy go dodatkowo folią stretch. Gwarantuję, że większość rzeczy da się spakować w karton. W ofercie dostępne są także tekturowe przekładki, czyli gładkie tafle kartonu i tu naprawdę można poszaleć. Konstruowanie kartonu to świetne odprężenie i doskonała zabawa. Jeśli o kartonach do zadań specjalnych nie może zabraknąć kartonu szafa. Już o nim wspominałam, ale to mój faworyt. Duży karton z drążkiem do przewozu wiszących ubrań, których nie chcemy ponownie prać czy prasować po przeprowadzce. Pakujesz ubrania na wieszakach prosto z domowej szafy do kartonu i w odpowiednim momencie rozpakowujesz. Genialne w swej prostocie 🙂 Nic się nie kurzy, nie gniecie! Warto też wspomnieć o kartonie na rower. Taki karton wymaga co prawda demontażu wystających elementów, ale w zamian rower bezpiecznie trafi do adresata. Karton taki można znaleźć w sklepach i serwisach rowerowych. Czasem nawet odstąpią go nam za darmo. Karton na rower ma zazwyczaj wymiar 120/130 cm x 80 cm x 20 cm.
 5. Kartony do zabawy  z dziećmi
  A tu już bez żadnych ograniczeń 😉 Niezależnie od fali kartonu, ilości warstw i wielkości. Z kartonów można wyczarować domek, rakietę, meble, dekorację do przedstawienia. Dobrej zabawy!

 

One thought on “Kartony, pudła, pudełka …”

 1. mataśka pisze:

  Kartony, to wbrew pozorom, bardzo przydatna rzecz. Jeśli szukacie naprawdę solidnych i trwałych, to polecam – na pewno się nie zawiedziecie. Dobra jakość oraz interesująca oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *