Napisz do mnie

Niezbędnik przeprowadzkowy

Absolutny niezbędnik przeprowadzkowy to: marker, nożyczki/nożyk, taśma, sznurek, etykiety/karteczki przylepne, kartony, worki. Te akcesoria muszą być zawsze pod ręką. Odkładaj je w jedno widoczne miejsce to ułatwi ich odnalezienie, kiedy wokół zacznie przybywać kartonów.

Przed przystąpieniem do pakowania przygotuj, rzeczy bez których nie możesz zacząć:

  • KARTONY – na spakowanie rzeczy z jednego pomieszczenia (pokoju czy kuchni) będziesz potrzebować około 10 kartonów. Zaopatrz się w pudełka o różnych wymiarach, w inne spakujesz ubrania, a w inne szklanki. Jakie rozmiary kartonów wybrać? Im bardziej różnorodnie, tym lepiej. Super sprawdzą się kartony z uchwytami na ręce, są dużo wygodniejsze – łatwiej je chwycić i przenosić z miejsca na miejsce. Skąd wziąć kartony? Kupisz je w sklepach internetowych, marketach budowlanych, supermarketach i … sklepach z kartonami;) Tak, tak są takie sklepy. Wykorzystaj również te, które masz w domu np. kartony po sprzęcie RTV czy po butach. Kilka sklepów internetowych oferuje też zakup specjalnych zestawów przeprowadzkowych.

Ach, żebym nie zapomniała. Na ostatnią przeprowadzkę zaopatrzyłam się w świetny produkt – kartonową szafę – idealny karton na ubrania wiszące. Fantastyczny produkt. Duży karton z drążkiem, na którym zawiesisz ubrania na wieszakach. Nic się nie zagnie podczas przewożenia, dodatkowo taki karton w moim nowym mieszkaniu pełnił przez jakiś czas funkcję szafy. Polecam zwłaszcza tym, którzy nie lubią prasować, mają dużo marynarek, koszul czy garniturów.

  • przygotuj odpowiednią ilość taśmy klejącej – standardowej wielkości taśma klejąca wystarczy na zaklejenie ok. 20 kartonów. Wybierając taśmę zapytaj sprzedawcę o taką z mocnym klejem. Nie ma nic gorszego niż taśma, która nie trzyma się kartonu – zużyjemy jej 2 x razy więcej niż tej lepszej jakości, dodatkowo nie obejdzie się bez nerwów. Porządna taśma powinna kosztować w granicach 4-6 zł/rolkę. Jeśli planujecie międzymiastową przeprowadzkę wymierzcie taśmy z nadrukiem (logo firmy, ciąg znaków), będziecie mieć pewność, że taśma nie została naruszona w trakcie przewozu.
  • folię stretch – niezastąpiona do zabezpieczania mebli, ale nie tylko. Świetnie ochroni meble tapicerowane przed zabrudzeniem czy zamoknięciem. Użyj jej także do zabezpieczenia mebli z drzwiczkami i szufladami – nie będą się otwierać! Folii tej użyj także do zabezpieczenia kartonów przed wilgocią jeśli na dworze mży, a w kartonie są np. dokumenty. A powiedzmy sobie szczerze w Polsce pada bardzo często 😉 Folie występują w wielu wersjach kolorystycznych – nie ma znaczenia jaką wybierzecie, porównując ceny zwróćcie uwagę na wagę folii netto (czyli bez tego tekturowego w środku). W detalicznym handlu zazwyczaj występuje w rolkach ok. 1 – 1,5 kg. Za taką 1,25 kg nie powinniście zapłacić więcej niż ok. 20 zł. Na zwoju jest ok. 130 mb folii, więc spokojnie wystarczy na całe mieszkanie.
  • folia pęcherzykowa – konieczna do zabezpieczania kruchych przedmiotów – wazonów, luster, ramek, obrazów, telewizorów i wielu innych. I nie martw się nie musisz od razu kupować całej belki 100 mb, bo zazwyczaj tak jest sprzedawana. Znalazłam sklep, w którym kupisz tyle folii ile potrzebujesz. Nie wiesz ile potrzebujesz? 😉 Ja też nie, ale kup kawałek, jak zabraknie to dokupisz, a jak zostanie to dzieci się ucieszą. Pstrykanie to dla nich świetna zabawa, z resztą co tam dzieci, ja też uwielbiam pstrykać bąbelki 😉
  • papier pakowy – wykorzystasz do owijania talerzy czy filiżanek. Kiedyś do tego celu służyły gazety, ale w dobie Internetu coraz mniej ich w naszych domach. Nie kupuj do tego celu grubego papieru używanego do pakowania przesyłek, kup cienki, dający się łatwo formować w odpowiedni kształt. Papier sprzedawany jest zazwyczaj w arkuszach ok. 1 m ² – w standardowo wyposażonym mieszkaniu 20 takich arkuszy powinno spokojnie wystarczyć.
  • foliowe worki z grubej folii sprawdzą się do zapakowania kołder, poduszek, puf, dużych zabawek itp. Pamiętaj wybierz mocne, żeby wytrzymały, worki koniecznie opisz i zawiąż.
  • ostrzegawcze naklejki – użyj ich do oznaczenia kartonów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj, że przeprowadzka to duże przedsięwzięcie,  choć byśmy chcieli nadzorować wszystko jest to fizycznie niemożliwe. Naklejki zwrócą uwagę pomocników na ważne i delikatne kartony. Występują w kilku wariantach – UWAGA SZKŁO, GÓRA – DÓŁ czy NIE RZCUCAĆ, są w jaskrawych barwach, nie da się ich nie zauważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *